Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Szakszuka zauroczyła podniebienia amatorów smacznych i odżywczych dań na całym globie. Ta wywodząca się z Bliskiego Wschodu potrawa zwykle podawana jest na śniadanie. Występuje głównie w kuchni Egiptu, Jemenu i Izraela. Słowo szakszuka oznacza "bałagan", co trafnie opisuje sposób przygotowania i dobór składników potrawy. Szakszuka to jaja gotowane w sosie przygotowanym z duszonych warzyw takich jak: pomidory, cebula, papryka i cukinia. Każdy region arabski dodaje sobie właściwe produkty. Przepis nie jest skomplikowany, danie komponuje się z łatwo dostępnych składników. Kluczem do wspaniałego smaku szakszuki jest technika przygotowania.
Szakszuka - przepis
Jak zrobić szakszukę? Nie nastręczy nam to większego problemu, gdyż wytyczne są bardzo proste. Przygotowanie szakszuki rozpoczynamy od umycia warzyw i usunięcia pestek z papryki oraz nasion i końców z cukinii. Jeśli używamy młodej cukinii, której nasiona są miękkie i słabo wyróżnione z miąższu, czynność ta nie jest konieczna. W kolejnym kroku kroimy paprykę i cukinię w drobną kostkę. Na uprzednio rozgrzaną, dużą, nieprzywierającą patelnię wlewamy oliwę i wrzucamy pokrojoną paprykę. Po upływie około 3 minut dodajemy cukinię, doprawiamy solą i pieprzem, mieszamy i smażymy przez kolejne kilka minut. Kiedy warzywa będą już miękkie należy dodać posiekany czosnek oraz Sos Spaghetti WINIARY. Następnie całość zagotować, po czym zmniejszyć gaz i mieszając, dusić przez około 3 minuty. Zdjąć pokrywkę, lekko zwiększyć gaz i, jeśli istnieje taka konieczność, odparować część sosu. Łopatką wykonać cztery zagłębienia. W każde wgłębienie wbić jajko. Ponownie nakryć potrawę pokrywką i dusić na niewielkim ogniu, aż do momentu kiedy białko jajek się zetnie, ale żółtka pozostaną płynne. Powinno to potrwać około 4 minut. Gotową szakszukę z papryką i cukinią przed podaniem doprawić solą i pieprzem do smaku oraz posypać natką pietruszki. Potrawę ostrożnie przełożyć na talerz, aby nie naruszyć płynnego żółtka.
Bogactwo wariantów - jak podawać szakszukę?
Różne wersje szakszuki podawane są zazwyczaj na śniadanie. Ta pożywna potrawa doskonale nada się także na obiad lub kolację. Do szakszuki doskonale pasuje lekkiej, chrupiące pieczywo, np. bagietka. Spotykane są również warianty tej potrawy z oberżyną, ciecierzycą lub mięsem, m.in. z chorizo lub bekonem. Dobrym pomysłem jest także szakszuka z pomidorami lub pieczarkami. Danie powinno być pikantne, ale dostosowane do naszych preferencji.
Jeśli jeszcze nie jedliście szakszuki, to konieczne musicie to nadrobić. Potrawa ta jest zdrowa, smaczna i łatwo ją przyrządzić. Nie bez znaczenia są również wartość estetyczne szakszuki, tego barwnego bałaganu na naszym talerzu.
Oczyść paprykę z pestek i białych błon, cukinię przekrój wzdłuż i usuń gniazda nasienne, a następnie pokrój w drobną kostkę.
Na lekko rozgrzanej patelni z oliwą podsmażaj pokrojoną paprykę przez około 3 minuty, potem dodaj cukinię i smaż kolejne 2 minuty, dopraw solą i pieprzem.
Dodaj posiekany czosnek oraz Sos Spaghetti Winiary, potem zagotuj całość i duś przez około 2-3 minuty.
Zrób w sosie 4 zagłębienia i wbij w nie jajka.
Przykryj patelnię i duś aż białko jaja się zetnie, czyli przez około 3-4 minuty.
Danie podawaj posypane natką pietruszki z grzankami z ulubionego pieczywa.